Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic, 20-060 Fajsławice, Fajsławice 107A (Szkoła Podstawowa), tel. 693 288 901

Pomysłodawcą kolejnej wieloletniej inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic którą umownie nazwaliśmy „Drzewa Pamięci” - jest mgr Adam Polski (biolog po UMCS w Lublinie, od 1980 roku związany zawodowo z lasami i leśnictwem z racji swojej długoletniej pracy w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Lublinie). Założyciel i prezes towarzystwa regionalnego był także aktywnym członkiem „Solidarności Leśników”, reprezentując przez 12 lat swoją firmę na spotkaniach i zjazdach Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”. Tam też od mgr inż. Marka Jaworowskiego z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie dowiedział się o inicjatywie polskich leśników związanej z dębami pamięci papieża Jana Pawła II wyrosłymi z żołędzi dębu „Bartek”. Postanowił zainteresować się tą inicjatywą planując w 5-tą rocznicę śmierci Papieża Polaka „I Krajową Konferencję Papieskie drzewa Jana Pawła II i Benedykta XVI w Polsce i na Ukrainie”.

Organizowana w dniach 9-10 kwietnia 2010 roku w Fajsławicach i Zwierzyńcu konferencja przerwana katastrofą lotniczą samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem w której zginęło 96 osób z elity polskiego społeczeństwa z prezydentami Lechem Kaczyńskim i Ryszardem Kaczorowskim, w niezrozumiały przez nas do końca, tajemniczy, symboliczny sposób otwiera, zapoczątkowuje tą naszą inicjatywę. Jej materiały i dokumenty znalazły się w wydawnictwie książkowym pt.: PRZERWANA KONFERENCJA pracy zbiorowej pod red. Adama Polskiego z patronatem honorowym Jego Ekscelencji Abp. Celestino Migliore Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, zrealizowanej dzięki środkom uzyskanym z PROW w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Małe projekty.

W późniejszych latach organizowaliśmy kolejne „krajowe konferencje drzew pamięci...”, a na pielgrzymkę na kanonizację Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie, zabraliśmy ze sobą koszyk z zawartością 4,5 kg nasion wybranych 12 gatunków drzew zimozielonych starannie dobieranych do tej inicjatywy, które święcone były w wielu bardzo ważnych sanktuariach włoskich, przy grobach znanych włoskich świętych, na pamiętnej uroczystej Mszy Świętej Kanonizacyjnej… Całość tego etapu naszej inicjatywy „Drzew Pamięci” opisana jest szczegółowo wraz z dokumentacją fotograficzną w załącznikach 9 tomiku wierszy Adama Polskiego wydanego drukiem w 2017 roku, pod tytułem: W POSZUKIWANIU DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO.

Wyhodowane z tych nasion sadzonki na szkółce leśnej Kołacze Nadleśnictwa Włodawa oraz prywatnej szkółce leśnej Państwa Piechów w Końskowoli były nieodpłatnie przekazywane kilkudziesięciu zainteresowanym szkołom z województwa lubelskiego, kilkudziesięciu parafiom z terenu Archidiecezji Lubelskiej, Sanktuarium na Świętym Krzyżu, Sanktuarium Maryjnemu na Jasnej Górze w Częstochowie, wielu innym odbiorcom. Pewna część z powyższych sadzonek znalazła też zainteresowanych odbiorców indywidualnych, którzy mogli posadzić nasze symboliczne drzewka pamięci: sosny, jodły, świerki przy swoich domach, w ogrodach czy innych miejscach.

Na zakończenie, tego ogólnego opis realizowanego wieloletniego projektu: „Drzew Pamięci”, zwrócić należy uwagę, iż miał on wyjątkowo dobrą „podbudowę naukową” od kilkunastu wybitniejszych polskich naukowców dendrologów i przyrodników - którzy głosili swoje referaty na naszych 4 krajowych konferencja drzew pamięci… Jest prawdopodobnie jedynym takim projektem związanym z Papieżem Polakiem, stąd: wyjątkowym, niepowtarzalnym, a ponadto niedochodowym i niekomercyjnym.

Nasze drzewa zimozielone które będą także w następnym XXII wieku (a cisy, kto to dziś wie, może nawet i później!) - najwybitniejszego z rodu Polaków potomnym przypominać, przyczyniać się też mogą choćby w jakimś bardzo niewielkim stopniu (poprzez produkcję tlenu, oczyszczanie powietrza itp.), także do ratowania naszej planety Ziemi. Bardzo nas taka ewentualność cieszy, dlatego możemy powiedzieć, że z tych kilku tysięcy wyhodowanych z naszej inspiracji drzew, „żywych pomników pamięci św. Jana Pawła II” - powinniśmy być wszyscy młodzi wolontariusze i dorośli biorący udział w jakikolwiek sposób w realizowanej inicjatywie z tych uzasadnionych powodów nawet długo jeszcze bardzo dumni...