Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic, 21-060 Fajsławice, Fajsławice 109A (stara plebania w Fajsławiach), tel. +48 607 055 001

Rys historyczny Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic

    Założone 15 sierpnia 1990 roku (dokładnie w 70.- tą rocznicę Cudu nad Wisłą) Towarzystwo Przyjaciół  Fajsławic, stara się na miarę swoich możliwości od prawie 30 lat służyć lokalnej społeczności. Początki pracy organizacji nie były łatwe. Trzeba było bowiem zdobywać doświadczenia podpatrując działalność innych towarzystw regionalnych skupionych w Wojewódzkiej Radzie Towarzystw Regionalnych, a co najważniejsze  przekonać samorząd gminy do sponsorowania organizacji. Z tych pierwszych lat naszej działalności warto wspomnieć o dobrej współpracy z gminną „Solidarnością” Rolników Indywidualnych, szkołami i kościołem oraz Klubem Inicjatyw Gospodarczych założonym przez śp. Janusza Henryka Stępniaka byłego senatora RP. 

    W latach 1992 – 93 realizowaliśmy wspólnie z Klubem Inicjatyw Gospodarczych pierwszy nasz program grantowy „Fajsławickiego Uniwersytetu Ludowego” nagrodzony w I edycji konkursu EWG – PHARE  Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej  „Rozwój inicjatyw lokalnych”.

    W 1993 roku w 130. tą rocznicę tragicznej bitwy pod Fajsławicami 24.VIII1863 r. w Powstaniu Styczniowym zorganizowaliśmy konferencję naukową - pokłosiem której była pierwsza nasza książka bazująca na materiałach z w/w konferencji, będąca monografią tej bitwy.

    W 1995 roku wydaliśmy drukiem Zarys historii parafii Fajsławice oraz przeprowadzili we współpracy z prof. Dominikiem Fijałkowskim z UMCS w Lublinie dokładną inwentaryzację przyrodniczą gminy Fajsławice. Efektem tej pracy wspieranej finansowo przez EPCE (Europejskie Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu) była wydana w roku następnym książka: Fajsławice gminą ekologiczną. Środowisko przyrodnicze doliny Marianki.

   W 1996 roku opracowaliśmy Cmentarze I wojny światowej w gminie Fajsławice. Ponadto przeprowadzili we współpracy ze Strzyżewickim Towarzystwem Regionalnym i WRTR w Lublinie:  „I Sejmik Ekologiczny Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny”. Kolejne 3 Sejmiki Ekologiczne regionalistów organizowaliśmy co 3 - 4 lata we współpracy z towarzystwami regionalnymi w Strzyżewicach i Zwierzyńcu. Ich efektami były także wydawnictwa książkowe.

   W 1997 roku wydaliśmy kolejne dwie ważne dla społeczności lokalnej książki: Pośród ogródeńka (Monografię Zespołu Śpiewaczego i Kapeli z Siedlisk) oraz Bohaterowie cichego frontu. Okupacja niemiecka i ruch oporu 1939 -1944 w gm. Fajsławice. Z przedsięwzięć pozawydawniczych warto wspomnieć o dużej akcji zadrzewiania gminy, dzięki środkom uzyskanym w konkursach SGP / GEF (Programu Małych Dotacji Globalnego Funduszu Środowiska) i WFOŚiGW w Lublinie.

   Od 1998 roku rozpoczęliśmy organizowanie corocznych kwest cmentarnych za które do chwili obecnej przeprowadziliśmy renowację kilku nagrobków o znaczeniu historycznym bądź architektonicznym oraz budowę kamiennej drogi na stary cmentarz parafialny. Także od tego roku z inicjatywy ks. proboszcza Władysława Wójtowicza organizowaliśmy niemal corocznie tzw. "Zielniki Fajsławickie" promujące miejscowe zielarstwo, ziołolecznictwo, ekologię - w połączeniu z "białymi niedzielami", sportem i występami artystycznymi. 

   W kolejnych latach działalności wydaliśmy drukiem m. in.: Stary cmentarz parafialny w Fajsławicach (2002), Trasę turystyczno – edukacyjną "Dolina Marianki" (2005), "Miejsca pamięci powstania styczniowego w woj. lubelskim" (2007), "Zarys dziejów parafii Fajsławice" (2007), 9 tomików wierszy...  Podsumowując samą tylko działalność wydawniczą organizacji (w sumie 34 wydanych tytułów różnorodnych niekomercyjnych, niedochodowych, niskonakładowych książek) stwierdzić można, że jest to znaczące nawet w skali krajowej osiągnięcie - nie tylko służące lokalnej społeczności, ale przede wszystkim promujące gminę Fajsławice i powiat krasnostawski. 

            Nasze ważniejsze inicjatywy w ostatnich kilkunastu latach to m. in.:

- inwentaryzacja miejsc pamięci Powstania Styczniowego w województwie lubelskim,

- inwentaryzacja pomników i miejsc pamięci narodowej przy szosie Warszawa – Lwów (od Ryk do Hrebennego w woj. lubelskim),

- 4 krajowe konferencje „drzew papieskich”, wraz z inicjatywą drzew zimozielonych pamięci św. Jana Pawła polegającą na wyhodowaniu  kilku tysięcy sadzonek 12 gatunków drzew iglastych z nasion wielokrotnie święconych podczas pielgrzymki kanonizacyjnej w kwietniu 2014 roku (o w/w inicjatywie wyraził swoje uznanie potwierdzając to na piśmie Ojciec Święty  papież Franciszek),

- konferencje popularnonaukowe historyczne związane z historią parafii, Powstaniem Styczniowym, bitwą pod Fajsławicami 24 VIII 1863 roku, powtórzonymi wyborami do GRN w 1984/85 roku (pierwszy taki przypadek w bloku „państw socjalistycznych”).. Ostatnia z takich konferencji historycznych w kwietniu 2017 roku nosiła tytuł: „Zbrodni ludobójstwa Polaków na Wołyniu nie możemy zapomnieć”,

- spektakle teatralne w reż. Pani Barbary Dobrzyńskiej znanego Teatru Fijewskich z Warszawy w 2017 r. w Woli Idzikowskiej i Chełmie, za środki z Urzędu ds. Kombatantów, 

- realizacja projektu „Mobilne Muzeum Bitwy pod Fajsławicami i Powstania Styczniowego w woj. lubelskim”,

- rajd rowerowy drogami bitwy fajsławickiej 1863 roku,

- realizacja projektu pt. „Fajsławice. Zróbmy coś razem. Łączy nas zielarstwo”,

- różnotematyczne wystawy fotograficzne dotyczące gminy i województwa,

- organizacja lub współorganizacja na terenie gminy obchodów ważnych rocznic, festynów, dożynek parafialnych i gminnych, jubileuszy zespołów śpiewaczych, dorocznych spotkań opłatkowych, oraz udział towarzystwa w pracach: Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Wojewódzkiego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa, Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw Plus”.

  Towarzystwo ma swój „hymn” autorstwa Adama Polskiego pod nazwą: „ Polonez Fajsławicki”. Powstał on w sierpniu 1992 roku z inspiracji Franciszka Czesława Kwiecińskiego (ówczesnego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Krzczonowa znanego dyrygenta, kompozytora i pszczelarza),  który wraz ze swoją narzeczoną przybył na inaugurację Fajsławickiego Uniwersytetu Ludowego, i później opracował muzykę i zapis nutowy tego utworu na głos z fortepianem. Oto jego słowa:. 

 Ziemio nasza Fajsławicka
cząstko starej Polski Piastów…
Ziemio żyzna, ziemio śliczna!
żywy skansen dawnych czasów.

Ref. Tobie ziemio hymn śpiewamy,
dziękujemy za twe plony…
serca nasze Ci składamy –
zostań ziemio nie skażona

Ziemio krzyży, kaplic, figur,
krajobrazów, ziół i lasów,
źródeł wodnych, starorzeczy,
obyczajów przebogatych.

Ref. Tobie ziemio…

Ziemio wiary katolickiej
Ziemio zrywów narodowych:
Powstań w styczniu, powstań w sierpniu…
Ziemio! – Polski Lud zachowaj!

Ref. Tobie ziemio…

Fajsławicki hymn śpiewamy!
Fajsławice rozsławiamy!
Regionalizm niech nam żyje
Zielnej Matce cześć składajmy!

    Działalność Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic tak jak wielu innych podobnych do naszego towarzystw regionalnych o charakterze miłośniczym - opiera się na pracy społecznej ogółu członków. Nigdy nikogo nie zatrudnialiśmy, osiągane przychody przeznaczamy w całości na realizację celów statutowych zwłaszcza z zakresu kultury. Współpracujemy ściśle z miejscowymi szkołami, samorządem, innymi działającymi w gminie organizacjami, proboszczami parafii w Fajsławicach i Siedliskach. Od 1997 roku rozliczamy się rocznymi sprawozdaniami finansowymi z Urzędem Skarbowym w Krasnymstawie. Mamy wpis do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego, przyznany organizacji Nr: KRS, Regon, NIP, własne konto bankowe w BS Krasnystaw  Oddz. Fajsławice.

    W dniu 27 stycznia 2019 roku na VII Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym TPF wybrano nowy Zarząd i Komisję Rewizyjną. Postanowiliśmy, że podejmiemy starania o przyznanie nam statusu organizacji pożytku publicznego (OPP), wprowadzając odpowiednie uchwały i zmiany w statucie. Wierzymy, że starania nasze w najbliższym czasie zakończą się sukcesem, dzięki czemu staniemy się pierwszą w historii gminy Fajsławice organizacją ze statusem OPP. Jesteśmy przekonani co do zasadności i sensu tych naszych starań, ale zdajemy sobie też w pełni sprawę ze zwiększonych od nas wymagań „w polityce finansowej i rachunkowości organizacji”, w „polityce informacyjnej i promocyjnej”, w podejmowaniu nowych, nawet jeszcze ambitniejszych inicjatyw statutowych.  Wychodząc, niejako „na przeciwko tym wymaganiom” tworzymy, a w zasadzie reaktywujemy po kilkuletnim zawieszeniu – niniejszą, nową bardziej rozbudowaną stronę internetową TPF, w nowym układzie tematów i zakładek.           

    Kończąc tą  charakterystykę naszego stowarzyszenia pragnę podziękować za społeczny wkład pracy wszystkim naszym członkom, sympatykom, wolontariuszom, a za długoletnie wspieranie finansowe wszystkim życzliwym nam sponsorom. Tak to się jakoś złożyło, tak szybko przemijał ten czas... iż od 15 sierpnia 1990 roku (to jest zebrania założycielskiego w dawnej sali kina Urzędu Gminy Fajsławice) mam zaszczyt pełnić społeczną funkcję prezesa TPF. Wielki to dla mnie honor i bez wątpienia dana łaska od Tych co kierują naszym życiem i losem (na którą nie zasługuję), że w przeciągu zaledwie tych trzech mijających dziesięcioleci dane mi było współpracować z kilkudziesięcioma wspaniałymi osobami.  Z osób już nie żyjących przychodzi mi potrzeba wymienienia w tym miejscu: sen. Janusza Henryka Stępniaka, Józefa Janiaka, prof. Dominika Fijałkowskiego,  Alfredy Lipa, Józefa Wójcika...  

   Szczególny dług wdzięczności zaciągaliśmy u naszych czterech członków honorowych (wymienionych w odrębnej zakładce), księży kanoników, proboszczów fajsławickiej parafii (Franciszka Haładyja, Władysława Wójtowicza, Andrzeja Domańskiego), dyrektorów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Fajsławicach (Janusza Pędzisza, Mieczysława Palucha), wobec Pana mgr Wiesława Kaczkowskiego i innych pracowników Oficyny Wydawniczej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, oraz Pana Stanisława Filasa z drukarni „Wschód” - dzięki pomocy których udało się realizować wydawnictwa książkowe…

   Jak wartościowe są nasze publikacje książkowe, a także zróżnicowane tematycznie inicjatywy pozawydawnicze – ocenę pozostawiamy innym. W  zakładkach umieszczamy jedynie wybrane, bardzo fragmentaryczne materiały z niektórych inicjatyw (programy, banery, zdjęcia, fragmenty video, fragmenty sprawozdań, itp.), Szkoda, że z kilku  bardzo wartościowych naszym zdaniem konferencji z braku środków nie sporządzaliśmy wydawnictw pokonferencyjnych.  Być może zasadne byłoby też przybliżenie dotychczasowej działalności TPF w odrębnym, okazjonalnym przygotowywanym na 30 - lecie wydawnictwie książkowym, czy też pracy licencjackiej, bądź magisterskiej. Tam też można byłoby pełniej zaprezentować to co jest pominięte na naszej stronie internetowej, a za co wszystkich zainteresowanych przepraszam.

Historii Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic

(ciąg dalszy od 2019 roku do czerwca 2023 roku)

Rok 2019

               Rok 2019 był rokiem bardzo ważnym w historii TPF z dwóch przynajmniej powodów. Pierwszym z nich to aktywna działalność statutowa z realizacją w 3 szkołach obszaru dawnej parafii Fajsławice (Fajsławice, Siedliska, Oleśniki) nagrodzonego dotacją w kwocie 39 tys. zł. Projektu: „Przeszłość dla Przyszłości, Etno - Ziemia Fajsławicka 2019”. Szerzej o tym projekcie w naszym sprawozdaniu merytorycznym w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego zamieszczonym na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (KRS 0000037831). Ponieważ nie wszyscy mogą wiedzieć jak je łatwo odnaleźć, zamieszczamy to sprawozdanie bez zmian, wraz z bilansem i rachunkiem zysków i strat tutaj ponownie – uzupełniając o treści i informacje, których nie ma w sprawozdaniu TPF do OPP. Właśnie zmiana w statucie, i uwieńczone sukcesem uzyskanie wpisu do rejestru organizacji pożytku publicznego – jest tym drugim ważnym powodem, aby zaliczyć rok 2019 do tych „bardzo ważnych”.

               Projekt „Etno – Ziemia Fajsławicka” z racji jego różnorodności i udziału w różnotematycznych warsztatach aż ponad 250 uczniów, był wyjątkowy (pierwszy na tak dużą skalę). W samych tylko warsztatach malarskich wykonano około 160 eksponatów. Sporządzono wystawę fotograficzną „Ziemia Fajsławicka na współczesnych fotografiach”, zaczęto gromadzić i opisywać stare fotografie, wsparto organizację kolejnej kwesty na odnowę Starego Cmentarza Parafialnego w Fajsławicach.

               Przed listopadową kwestą cmentarną za środki z kwesty 2018 roku odnowiono pomnik ks. Antoniego Studzińskiego. Wymianę żeliwnych silnie skorodowanych płyt podstawy tego pomnika na nowe z ich wymianą podjął się przeprowadzić Pan Antoni Wąsala właściciel odlewni żeliwa z Kolonii Prawiedniki koło Lublina. Ponieważ zrobił to bardzo solidnie, sumiennie i fachowo - zleciliśmy mu wykonanie żeliwnych łańcuchów na odnawianym poniku prof. Teodora Opęchowskiego. To, że pomnik śp. prof. Teodora Opęchowskiego został w 2019 roku odnowiony – zadecydował przypadek. Pani Krystyna Guz z domu Ruszniak (urodzona w Woli Idzikowskiej) poinformowała Adama Polskiego, że wie gdzie mieszkają i jak się skontaktować z dwoma prawnukami śp. Profesora – Jackiem i Markiem Dobrowolskimi. Po ich przyjeździe do Fajsławic i spotkaniu roboczym, sprawa odnowy tego pomnika nabrała tempa. Główne prace konserwacyjno-restauratorskie przeprowadził Pan Bogdan Dumała z Lublina (urodzony w Suchodołach, właściciel firmy kamieniarskiej Profit-kamieniarstwo), a finansowo do renowacji tego pomnika poza braćmi Dobrowolskimi dołożyli się: Lubelska Izba Lekarska i Warszawskie Towarzystwo Lekarskie.

Rok 2020

            Rok 2020 rozpoczął się dla nas bardzo dobrze. Sporządzony wniosek do konkursu w Programie „Cmentarze i groby wojenne w kraju” znalazł się na 3 miejscu listy rankingowej wśród kilkuset ocenianych z całego kraju projektów. Na jego realizację wpłynęła na nasze konto kwota 55 tys. złotych, ale z racji pandemii koronowirusa SARS – Codiv 2 nie mogliśmy przeprowadzić konferencji i rajdu rowerowego. Planowane na te działania środki zwróciliśmy z powrotem na konto Operatora w/w programu: Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

               W roku szalejącej groźnej dla życia i zdrowia ogólnoświatowej pandemii koronowirusa, i wynikających z niej różnego rodzaju ograniczeń i obostrzeń, zastanawialiśmy się nawet czy nie zrezygnować z całości planowanego projektu. Na szczęście, nie zrobiliśmy tego – a efektem wymiernym na Starym Cmentarzu Parafialnym 3 odnowione groby wojenne (zbiorowa mogiła poległych w bitwie pod Fajsławicami 24 sierpnia 1863 roku 76 powstańców styczniowych, zbiorowa mogiła 7 poległych we wrześniu 1939 roku żołnierzy Wojska Polskiego, pomnik na mogile zmarłego z ran po bitwie pod Fajsławicami powstańca styczniowego Wincentego Gostkowskiego). Ponadto za środki z przyznanej dotacji sporządzone zostało wydawnictwo książkowe autorstwa: Adama Polskiego i Ernesta Kamińskiego pt.: „Gminny rejestr (ewidencja) grobów i cmentarzy wojennych gminy Fajsławice w województwie lubelskim”.

               Niezależnie od powyższych działań Adam Polski za środki pozyskane z LGD Krasnystaw Plus sporządził kolejną autorską publikację książkową: „Ziemia Fajsławicka na starych fotografiach”, o charakterze albumu w formacie A – 4, zawierającego 290 starych zdjęć pogrupowanych w 15 umownych grupach tematycznych. Te opisane i zamieszczone w w/w publikacji fotografie – to zaledwie jakiś niewielki procent tego, co się znajduje jeszcze w zapomnianych, niszczejących zbiorach rodzinnych. Uzmysławia nam to wniosek stąd wypływający, jak pilną potrzebą dla dobra wspólnego jest zbieranie, opisywanie i skanowanie starych fotografii świadczących o przeszłości naszej Ziemi Fajsławickiej.

               Z powodu pandemii koronowirusa w 2020 roku zrezygnowano z prowadzenia kwesty cmentarnej na odnowę zabytkowych pomników Starego Cmentarza.

Rok 2021

               Dzięki kolejnej, drugiej dotacji otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Programie: „Cmentarze i groby wojenne w kraju” udało się tym razem już bez przeszkód przeprowadzić niezrealizowane z powodu pandemii koronowirusa działania edukacyjne z roku 2020 - rajd rowerowy dla młodzieży z 4 szkół (Fajsławice, Siedliska, Oleśniki, Trawniki) po „drogach bitwy fajsławickiej 1863 roku…), oraz dwudniową konferencję dla regionalistów z województwa lubelskiego z tematem przewodnim: „towarzystwa regionalne wobec problemów grobownictwa wojennego w Polsce i na Lubelszczyźnie”. Z zadań inwestycyjnych realizowanego wniosku konkursowego dokończono renowację zbiorowej mogiły 76 powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Fajsławicami, ułatwiono wejście na górkę cmentarną układając wąski chodnik z płyt ażurowych przy którym ustawiono metalowe poręcze. Dla potrzeb promocji, edukacji, informacji przed wejściem na Stary Cmentarz ustawiono dwie duże tablice informacyjne. Pierwsza ze szczegółową mapą sytuacyjną grobów (wg stanu na 2001 r.), druga z informacjami o historii obiektu i prowadzonych kwestach cmentarnych. Obok w/w tablic zamontowaną metalową ławeczkę na której można siąść i odpocząć po trudach pieszej wędrówki po tym „najcenniejszym skrawku Ziemi Fajsławickiej”, niestety wciąż jeszcze dość mocno zaniedbanym.

               Z działań wydawniczych rok 2021 zapisał się wydaniem drukiem bardzo wartościowej książki autorstwa Zbigniewa Ciepłowskiego (urodzonego w Oleśnikach mieszkańca Lublina) noszącej tytuł: „Nasi przodkowie – genealogia oleśnickich rodzin”. Koszty druku liczącej 164 stron formatu A-4 książki (nie licząc tabel z drzewami genealogicznymi) pokrywał sam autor korzystając jedynie dzięki pomocy dr Artura Sępocha dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie - z niewielkiej dotacji od Marszałka Województwa Lubelskiego z puli środków przeznaczonych na wspieranie działalności statutowej towarzystw regionalnych.

Rok 2022

               Rok 2022 zapisał się w historii Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic jako „spokojny” bez realizacji poważniejszych działań pozawydawniczych. Wprawdzie w grudniu tegoż roku odebraliśmy z Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka w Sycowie (Nadleśnictwo Syców, RDPL Poznań) wyhodowanych dla nas 1200 sztuk sadzonek cisa pospolitego z nasion święconych na kanonizacji papieża Jana Pawła II – ale dystrybucja w/w sadzonek i ich wysadzanie prowadzono w rokuj 2023.

               Opisywany rok 2022 był natomiast dość udany pod względem zrealizowanej działalności wydawniczej. Swój 10 tomik wierszy noszący tytuł: Z PROŚBĄ O WSTAWIENNICTWO Wiersze z lat 2002 – 2022 do niektórych polskich świętych i błogosławionych sporządził w niewielkim nakładzie, za własne środki finansowe Adam Polski. Niniejszy tomik wierszy wydany drukiem w formacie B – 5, objętości 92 stron był 38 pozycją wydawniczą TPF, poprzedzającą dwie wydane jeszcze w tym roku książki.

Pierwsza z tych książek pt.: Miana naszych przodków Nazwy osobowe mieszkańców okolic Fajsławic od połowy XVII do początków XX wieku, mająca format B – 5, objętość 190 stron – jest kolejnym „darem serca” dla nas mieszkającego w Kanadzie prof. Kazimierza Adamiaka. Uzupełnia ona niejako Jego monumentalne dzieło z 2018 roku: STĄD NASZ RÓD Genealogia chłopskich rodzin okolic Fajsławic. Obie wymienione książki tego autora miały tego samego sponsora Bernadetę i Kazimierza Ruszniaków z Krasnegostawu – wielce zasłużonych członków naszej organizacji.

Drugą z wydanych w 2022 roku książek jest publikacja Adama Polskiego pt.: Z LEŚNĄ BRACIĄ DRZEWA PAPIESKIE Opowieści o inicjatywach i kolejnych edycjach drzew papieskich prowadzonych w latach 2004 -2022 zilustrowane dokumentacją fotograficzną. Format książki B – 5, objętość 214 stron, nakład wydania I – 200 egzemplarzy. Ponieważ pomysł upamiętnienia Papieża Polaka Jana Pawła II sadzeniem dębów wyrosłych z żołędzi przez niego poświęconych wyszedł od polskich leśników i przez PGL Lasy Państwowe był tak pięknie przeprowadzony – to 17 nadleśnictw podległych RDLP w Lublinie, pomogło finansowo w wydaniu drukiem w/w książki. Wielkie za to dzięki Koleżankom i Kolegom Leśnikom za tą okazaną pomoc.

Rok 2023

Pierwsza połowa roku 2023 w Towarzystwie Przyjaciół Fajsławic upłynęła na prowadzeniu akcji przekazywania i sadzenia cisów papieskich oraz poszukiwaniu następcy dotychczasowego prezesa TPF. Z powodu postępującej choroby Adam Polski po 33 latach „prezesowania” dla dobra organizacji podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa TPF. Po kilku miesiącach poszukiwań następcy, wreszcie znalazła się odważna i poważna osoba Kazimierz Ruszniak - który zgodził się przejąć stery kierowania naszym towarzystwem regionalnym z Fajsławic. Kazimierz Ruszniak to jeden z 16 członków założycieli TPF w dniu 15 sierpnia 1990 roku (w 70-tą rocznicę Cudu nad Wislą). To jeden z 4 członków honorowych TPF, długoletni członek Zarządu towarzystwa. Zawodowo poważny przedsiębiorca, założyciel i główny właściciel firmy ENERGOREMONT Krasnystaw. Wraz z żoną Bernadetą która też jest członkiem TPF wielokrotnie wspierali finansowo podejmowane przez nas inicjatywy i działania. Zapisze się On na kartach historii TPF jako drugi od 30 czerwca 2023 roku prezes Zarządu TPF. Kazimierzu – bardzo dziękuję Ci za Twoją odważną decyzję. Niech to co dotychczas zrobiło, robi i będzie robić Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic służy dobru wspólnemu. Może kiedyś w przyszłości po kwerendzie archiwalnej zasobów z naszej działalności znajdą się ludzie, którzy docenią naszą determinację, upór, poświęcenie jakie dawaliśmy Ziemi Fajsławickiej. Może kiedyś ktoś uzna, że ta działalność „regionalistów z Fajsławic”- to był i jest taki mały „Cud nad rzeką Marianką”…

                                                                                                                                 mgr Adam Polski