Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic, 21-060 Fajsławice, Fajsławice 109A (stara plebania w Fajsławiach), tel. +48 607 055 001

Ten okres w historii „Ziemi Fajsławickiej” opracowany jest dość szczegółowo w wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic w 1997 roku książce autorstwa Józefa Janiaka pt.: BOHATEROWIE CICHEGO FRONTU. Okupacja niemiecka i ruch oporu 1939 – 1944 w gminie Fajsławice, województwo lubelskie. Autor mieszkaniec Woli Idzikowskiej który przez kilkanaście lat pracował nad swoim „dziełem życia” zmarł rok przed wydaniem tej książki, odwlekanej z powodu braku środków finansowych na jej druk.

Należałoby sporządzić w niezmienionej treści dodruk tej dawno już wyczerpanej publikacji, choćby dla potrzeb edukacji historycznej i patriotycznej naszej młodzieży. Ponadto należy rozważyć, przeanalizować potrzebę renowacji mogił zbiorowych żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku poległych w obronie Fajsławic spoczywających na Cmentarzu Wojennym w Boniewie i Starym Cmentarzu Parafialnym w Fajsławicach.

O ile udział Batalionów Chłopskich w dziejach ruchu oporu czasu okupacji niemieckiej w książce Józefa Janiaka jest właściwie ujmowany, choćby dlatego że sam autor (pseudonim: „Jesion”) sam brał w nim udział, to według opinii wielu czytelników należałoby szerzej opisać – może w jakiejś odrębnej publikacji działalność Armii Krajowej na terenie gminy Fajsławice, także „Podziemie Niepodległościowe Żołnierzy Wyklętych” pierwszych lat powojennych.

Każda społeczność lokalna, a więc i ta nasza Fajsławicka – potrzebuje bohaterów, wzorców do naśladowania, osób o nieskazitelnym charakterze które swoje życie złożyły w daninie dla Ojczyzny, za Wolność Polski. Naszym wielkim zaniedbaniem jest to, że dotychczas w żaden sposób nie upamiętniliśmy zamordowanej w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbruck pochodzącej z Woli Idzikowskiej młodej dziewczyny, łączniczki KOP Emilii Radeckiej, o której w tak emocjonalnie pisała w swojej książce: „I boję się słów” jej obozowa Koleżanka, a w okresie późniejszym długoletnia przyjaciółka i jedna z najbardziej zaufanych osób kard. Karola Wojtyły papieża Jana Pawła II (od 27.04.2014 r. Świętego) Pani dr Wanda Półtawska z Krakowa.